Drukuj

Symbole ŚDM na naszym pielgrzymim szlaku

Ewa Madejek + .

W tym roku na pielgrzymim szlaku towarzyszą nam repliki Symboli Światowych Dni Młodzieży – Krzyż Roku Świętego i ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego ( Salus Populi Romani ). Tak jak w czasie obchodów ŚDM, są one obecne w miejscu najważniejszych wydarzeń, tak są obecne wśród nas podczas tegorocznych rekolekcji w drodze na Jasną Górę i pielgrzymują z nami po naszej Ojczyźnie.

Na czele każdej grupy idzie krzyż pielgrzymkowy, który pomimo tego, że czasami w drodze tańczymy i klaszczemy, to on wskazuje nam właściwy kierunek naszego patrzenia – zawsze na Chrystusa i za Chrystusem.

Symbole ŚDM, wskazują ludziom młodym, którzy tak licznie z nami wędrują, prawdziwy cel – coraz głębsze poznanie Jezusa w Tajemnicy Odkupienia oraz zawierzenie swojego życia opiece Matki Bożej.

Na krzyżu, który niesiemy są umieszczone słowa św. Jana Pawła II: „Droga młodzieży, na zakończenie Roku Świętego, powierzam Wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzyż Chrystusa! Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie".

Krzyż, który z nami pielgrzymuje jest znakiem Chrystusa, który każdego dnia szuka człowieka. Zachęca, szczególnie młodych, aby „wypłynęli na głębię" i mówili całym swoim życiem „Tak Chrystusowi". Przypomina każdemu pielgrzymującemu bratu i siostrze o Bożym miłosierdziu. A zatem: dotykajmy tego Miłosierdzia.

A dlaczego ikona Matki Bożej Salus Populi Romani? I znów wyjaśnia nam to św. Jan Paweł II pisząc w orędziu na ŚDM w 2003 r.: „Maryja jest wam dana, by pomóc wam wejść w bardziej szczery i osobisty kontakt z Jezusem. Swoim przykładem Maryja uczy was utkwienia spojrzenia miłości w Nim, który ukochał nas jako pierwszy".

Pielgrzymując na Jasną Górę, szczególnie w chwilach, gdy jest trudno, gdy boli każdy mięsień naszego ciała, pamiętajmy o innych słowach naszego Papieża: „Wiedzcie jednak, że w trudnych chwilach, których nie brakuje w życiu każdego człowieka, nie jesteśmy sami: tak jak Janowi u stóp krzyża, tak i Wam Jezus daje swoją Matkę, aby pocieszała was swoją czułością".

Jeszcze kilka dni i staniemy na Jasnej Górze. To chwila, na którą czeka się przez wszystkie dni pielgrzymki. My też na nią z niecierpliwością, ale i z ufnością czekamy.

Kontakt

Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
Diecezja Zamojsko-Lubaczowska

Dyrektor pielgrzymki
ks. Marek Mazurek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Fundusz pielgrzymkowy

Przeznaczony jest dla osób, które fizycznie nie mogą uczestniczyć w pielgrzymce a chcą uczestniczyć duchowo w pielgrzymowaniu.